Obraz katechezy w szkole podstawowej na podstawie prac plastycznych wykonanych przez katechizowanych

Autor

  • Joanna Borowicz

Słowa kluczowe:

katecheza szkolna, młodszy wiek szkolny, procesy rozwojowe, prace plastyczne katechizowanych

Abstrakt

Ponad dwudziestopięcioletnia obecność katechezy w polskiej szkole mobilizuje dziś zarówno teoretyków katechezy, jak i katechetów – praktyków do tego, by pytać o jakość oddziaływania katechetycznego i odbiór katechezy przez dzieci i młodzież. Poszukiwanie odpowiedzi na tak postawione pytanie, choć może nastręczać wiele trudności, wydaje się być konieczne, mając bowiem choćby szczątkową wiedzę zarówno na temat oczekiwań katechizowanych, jak i na temat tego, jak odbierają oni przekazywane w ramach katechezy szkolnej treści można nieustannie udoskonalać warsztat katechetyczny, czyniąc tym samym przekaz wiadomości religijnych coraz ciekawszym dla uczniów i coraz bardziej profesjonalnym. Pytanie o odbiór katechezy szkolnej przez katechizowanych stanowi także kluczowy problem prezentowanego opracowania. Nie postawiono go jednak katechizowanym  wprost, dając dzieciom do wypełnienia tradycyjny formularz ankietowy, a poproszono je, by wypowiedziały się w formie obrazu, projektując plakat reklamujący szkolne lekcje religii.

Bibliografia

Brzezińska A.. Społeczna psychologia rozwoju. Warszawa 2001.

Dyrektorium ogólne o katechizacji. Tekst polski. Poznań 1998.

Dziekoński S.. Sprawowanie Eucharystii w rodzinie. W: Eucharystia – pokuta i pojednanie w katechezie. Problemy i wyzwania. Red. J. Stala. Kielce 2007.

Hornowski. Badania nad rozwojem psychicznym dzieci i młodzieży na podstawie rysunku postaci ludzkiej. Wrocław 1982.

Kołodziejczyk A.. Późne dzieciństwo – młodszy wiek szkolny. W: Psychologia rozwoju człowieka. Red. J. Trempała. Warszawa 2011.

Konferencja Episkopatu Polski. Podstawa programowa katechezy Kościoła katolickiego w Polsce. Kraków 2010.

Kulpaczyński S. Psychologia rozwojowo-wychowawcza nie tylko dla katechetów. Lublin 2009.

Makselon J.. Dynamika religijności. W: Psychologia dla teologów. Red. J. Makselon. Kraków 1995

Mąkosa P.. Rola katechezy w kształtowaniu obrazu Boga u dzieci w młodszym wieku szkolnym. W: Katecheza dzieci. Red. M. Zając. Lublin 2009.

Mąkosa P.. Formacja sumienia w przygotowaniu do pierwszej spowiedzi i Komunii Świętej. W: Eucharystia – pokuta i pojednanie w katechezie. problemy i wyzwania. Red. J. Stala. Kielce 2009.

Ogólna instrukcja katechetyczna wydana przez Kongregację do spraw Duchowieństwa (1971). W: Katecheza po Soborze Watykańskim II w świetle dokumentów Kościoła. T. 1. Red. W. Kubik. Warszawa 1985.

Przetacznikowa M., Makieło-Jarża G. Psychologia rozwojowa. Warszawa 1977.

Stefańska-Klar R. Młodsze dzieciństwo. Późny wiek szkolny.

Stefańska-Klar R. Późne dzieciństwo. Młodszy wiek szkolny. W: Psychologia rozwoju człowieka. T. 2: Charakterystyka okresów życia człowieka. Red. B. Harwas-Napierała, J. Trempała. Warszawa 2002.

Szmulewicz H.. Modlitwa i katecheza dzieci szkolnych. W: Wychowanie dzieci w młodszym wieku szkolnym. Cz. 2: Wychowanie religijne i katecheza. Red. J. Stala. Tarnów 2006.

Walesa Cz.. Kształtowanie się religijności dziecka. W: Wychowanie dzieci w młodszym wieku szkolnym. Cz. 2: Wychowanie religijne i katecheza. Red. J. Stala. Tarnów 2006.

Walesa. Kształtowanie religijności dziecka.

Wallon P. Wnioski końcowe. W: P. Wallon, A. Cambier, D. Engelhard. Rysunek dziecka. Warszawa 1993.

Wołoszynowa L.. Młodszy wiek szkolny. W: Psychologia rozwojowa dzieci i młodzieży. Red. M. Żebrowska. Warszawa 1986.

Pobrania

Opublikowane

2017-12-10

Jak cytować

Borowicz, Joanna. 2017. „Obraz Katechezy W Szkole Podstawowej Na Podstawie Prac Plastycznych Wykonanych Przez Katechizowanych”. Zeszyty Formacji Katechetów 68 (4):96-106. https://www.zfk.katecheza.radom.pl/index.php/zfk/article/view/154.

Numer

Dział

Formacja dydaktyczno-metodyczna