Metody pracy z Pismem Świętym w katechezie z uwzględnieniem dynamiki grupy

Autor

Słowa kluczowe:

Pismo Święte

Abstrakt

Istnieją dwa zasadnicze aspekty pracy z Pismem Świętym w dynamice grupy. Pierwszy ukierunkowany jest na zrozumienie treści Biblii (akcent jest położony na poznanie). Drugi dąży dokorelacji tekstów biblijnych z doświadczeniami życia człowieka (akcent jest położony na odniesienie do życia). Katecheta, chcąc pogłębiać wiarę, musi mieć na względzie przekaz prawdy zbawczej w kontekście aktualnej rzeczywistości życia ucznia. Jego celem powinno być zachęcenie uczniów, by sięgali po Pismo Święte, by je czytali, rozważali, by szukali w tych tekstach Boga i samych siebie oraz traktowali je jako słowa Boga skierowane bezpośrednio do nich. Ważne jest, aby katecheta dostrzegał i rozumiał, co przeżywają uczniowie, by umiał przenieść tekst biblijny do ich codziennego życia. Liczne poszukiwania biblistów i katechetyków owocują bogatym zestawem konkretnych metod pracy z Pismem Świętym. Wszystkie te metody powinny być wykorzystywane z uwzględnieniem poziomu rozwojowego ucznia, jego sytuacji życiowej oraz celu, jaki katecheta zamierza osiągnąć. Spośród wielu metod pracy z Pismem Świętym, stosowanych w katechezie, które uwzględniają dynamikę grupy, należy wymienić następujące: godzina biblijna, krąg biblijny, bibliodrama, dzielenie się Biblią.

Bibliografia

Chałupniak R., Metodyka katechezy, w: Wybrane zagadnienia z katechetyki, red. R. Chałupniak, J. Kostorz, Opole 2003.

Dreher B., Einfuhrung in die Auswahlbibel „Gott unser Heil”, Freiburg 1967.

Duksa P., Strategie skuteczności szkolnego nauczania religii w Polsce, Studium pedagogiczno-religijne w wymiarze interdyscyplinarnym, Biblioteka Wydziału Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, nr 32, Olsztyn 2007.

Kamiński R., Biblia w życiu parafii i małych wspólnot religijnych, w: Biblia w nauczaniu chrześcijańskim, red. J. Kudasiewicz, Lublin 1991.

Kochel J., J. Kostorz (red.), Biblia w katechezie, Opole 2005.

Kochel J., Katecheza szkołą Słowa Bożego, w: Aktywizacja w katechezie. Szansa czy zagrożenie?, red. R. Chałupniak, J. Kostorz, W. Spyra, Opole 2002.

Kollmann R., Bibliodrama w doświadczeniu i badaniach naukowych, w: Katechizacja różnymi metodami, red. M. Majewski, Kraków 1984.

Kudasiewicz J., Proforystyka pastoralna. Pismo Święte Księgą Ludu Bożego, w: Wstęp ogólny do Pisma Świętego, red. Szlaga J., Poznań-Warszawa 1986.

Langkammer H., Mały słownik biblijny, Wrocław 1993.

Lis R., Zagadnienia z katechetyki formalnej, Lublin 1991.

Marek Z., Biblia i katecheza, „Horyzonty Wiary” 8 (1997) nr 4.

Marek Z., Biblia w katechetycznej posłudze Słowa, Kraków 1998.

Marek Z., Mówić o Bogu w katechezie, w: Mówić o Bogu, red. Z. Kijas, Kraków 1997.

Neuenzeit P., Bibel und Exegese im kunftigen Religionsunterricht, „Katechetische Blatter” (1970) nr 95.

Osewska E., Pluralizm metod stosowanych w katechezie, w: Dydaktyka katechezy, red. Stala J., cz. II, Tarnów 2004.

Stypułkowska B., Wdrażanie uczniów do samokształcenia w ramach szkolnej katechezy biblijnej, w: Dydaktyka w służbie katechezy, red. S. Dziekoński, Kraków 2002.

Twardzicki B., Katechetyka formalna w służbie wiary, Przemyśl 2001.

Pobrania

Opublikowane

2011-09-10

Jak cytować

Łabendowicz, Stanisław. 2011. „Metody Pracy Z Pismem Świętym W Katechezie Z uwzględnieniem Dynamiki Grupy”. Zeszyty Formacji Katechetów 43 (3):73-78. https://www.zfk.katecheza.radom.pl/index.php/zfk/article/view/541.

Numer

Dział

Formacja dydaktyczno-metodyczna

Inne teksty tego samego autora

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 > >>