Formacja dzieci i młodzieży do apostolatu społecznego

Autor

Słowa kluczowe:

dzieci, młodzież, apostolat społeczny

Abstrakt

Społeczna natura człowieka oraz chrześcijańskie powołanie do świętości wymagają zaangażowania apostolskiego w różne dziedziny życia społecznego. Istotą apostolatu społecznego katolików jest przepajanie wszystkich dziedzin spraw doczesnych duchem i wartościami chrześcijańskimi z właściwą sobie kompetencją i na własną odpowiedzialność, kierując się światłem Ewangelii i miłością chrześcijańską. Nauczanie Kościoła współczesnego wskazuje katolikom następujące dziedziny odnowyporządku doczesnego: rodzinę, kulturę i mass media, życie społeczno-gospodarcze i ekologię, politykę i troskę o budowanie pokoju w świecie. Kościół wzywa katolików świeckich do spójności życia religijnego i społecznego. Trudne zadanie odnowy świata domagasię zatem formacji prospołecznej laikatu a ta powinna rozpocząć się już w okresie wczesnego dzieciństwa i przemienić się z biegiem czasu w formację stałą dorosłych wiernych. Celem formacji apostolskiej katolików świeckich jest odkrywanie ich posłannictwa w Kościele i świecie oraz przygotowanie do jego realizacji. Formacja apostolska powinna doprowadzić katolików świeckich do ukształtowania w nich dojrzałej osobowości, wiary opartej na więziach z osobami Trójcy Świętej oraz poczucia odpowiedzialności za zbawienie swoje i innych ludzi. Formacja nie może być ograniczona do zdobycia gruntownej wiedzy o świecie współczesnym, lecz powinna zmierzać do wyrobienia w katolikach umiejętności braterskiego współżycia i współpracy, a także nawiązywania dialogu. W formacji apostolskiej chodzi o to, aby przekonać uczniów, że całe życie chrześcijańskie ma wymiar społeczny, a ten zgodnie z wolą Chrystusa powinien być ukształtowany na fundamencie wartości ewangelicznych.

Bibliografia

Baczyński A., Mass media, w: Leksykon teologii pastoralnej, red. R. Kamiński, W. Przygoda, M. Fiałkowski, Lublin 2006.

Benedykt XVI, Dobro i społeczeństwo nie mogą przetrwać bez wolontariatu, Wiedeń 9 IX 2007, „L’Ossevatore Romano” (wyd. polskie) 28(2007) nr 10-11.

Chlewiński Z., Formacja, EK t. 5, kol. 389.

Fiałkowski M., Obecność Kościoła w życiu gospodarczym, „Roczniki Teologiczne” 53 (2006) z. 6.

Fiałkowski M., Życie społeczno-polityczne miejscem zaangażowania katolików świeckich, „Roczniki Teologiczne” 55 (2008) z. 6.

Jan Paweł II, Miłość najwspanialszą formą ewangelizacji. Przesłanie na zakończenie Międzynarodowego Roku Wolontariatu, Watykan 5 XII 2001, w: http//www.opoka.org.pl./biblioteka/W/WP/jan_pawel_ii/ przemówienia/ wolontariat_05122001.html [2011.06.01].

Kongregacja Nauki Wiary, Nota doktrynalna o niektórych aspektach działalności i postępowania katolików w życiu politycznym, 24 XI 2002, nr 3.

Papież Franciszek, Homilia podczas Mszy świętej w Domu św. Marty, 24 IV 2013, w: http://pl.radio-vaticana. va/magazyn.asp [2013.05.06].

Przygoda W., Apostolat społeczny, w: Leksykon teologii pastoralnej, red. R. Kamiński, W. Przygoda, M. Fiałkowski, Lublin 2006.

Sobolewski Z., Caritas: Chcemy być „solą ziemi”, w: Komisja Duszpasterstwa KEP, Program duszpasterski na rok 2012/2013 „Być solą ziemi”, Poznań 2012.

Pobrania

Opublikowane

2013-09-10

Jak cytować

Przygoda, Wiesław. 2013. „Formacja Dzieci I młodzieży Do Apostolatu społecznego”. Zeszyty Formacji Katechetów 51 (3):19-25. https://www.zfk.katecheza.radom.pl/index.php/zfk/article/view/412.

Numer

Dział

Formacja doktrynalno-teologiczna