Nawrócenie w procesie wychowania chrześcijańskiego

Autor

Słowa kluczowe:

nawrócenie, wychowanie

Abstrakt

Autor dokonuje analizy programu duszpasterskiego na rok 2014/15 pt. Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię, w którymzwraca się uwagę na dojrzałą wiarę w budowaniu pogłębianej relacji z Bogiem przez nawrócenie i odkrywanie tajemnicy grzechu w celu doświadczenia Bożego Miłosierdzia w sakramencie pojednania i pokuty.Owocem pojednania jest radość i nadzieja, której udziela Chrystus Pan, a zarazem uzdalnia do odnowionego zapału misyjnego. Słowo „nawrócenie” w języku biblijnym oznacza „odwrócenie się od zła i zwrócenie się do Boga”. Ono jest wpisane w naturę Kościoła, który cały czas potrzebuje oczyszczenia, nieustannie podejmuje pokutę i odnowę. Jana Pawła II w adhortacji „O pokucie i pojednaniu” zaznaczył, że „Kościół nazywa się wielkim sakramentem pojednania”. Nawrócenie dotyczy pojedynczego człowieka, ale i wspólnoty wiernych. Przemiana nie jest jednak efektem osobistych starań człowieka, ale owocem spotkania ze słowem Bożym. Poznane słowo Boże ukierunkowuje do nowego życia, zgodnie z wolą Bożą w ramach powołania realizowanego przez człowieka. Pierwsze nawrócenie dokonuje się w sakramencie chrztu to przejście ze stanu niewiary do stanu wiary. Każde następne nawrócenie dokonujące się w życiu chrześcijanina potrzebuje wcześniejszego głoszenia i przyjęcia zbawczego przesłania z Biblii, zawierającego obietnicę zbawienia i wzywającego człowieka do wiary i przemiany życia w Bogu,który jest miłością. W każdym nawróceniu, dopełnionym poprzez spowiedź i przyjęcie Komunii Świętej, można wskazać pewne etapy: poznanie Boga, poznanie siebie, posłanie, trwanie w Kościele. Nawrócenie wiąże się z otwarciem na Boże miłosierdzie, uznaniem własnej winy oraz swoich ludzkich ułomności. Potrzebna jest formacja w procesie nieustannego nawracania się, bowiem człowiek wewnętrznie  przemieniony może tworzyć w duchu Chrystusowej Ewangelii świat bardziej ludzki. To codzienne nawracanie się sprawia, że ustawicznie odradza się w człowieku miłość do Boga.

Bibliografia

Ambroży, List I do siostry 12,tłum. P. Nowak, Warszawa 2012.

Haręzga S., Nawrócenie w świetle i mocy Słowa Bożego, w: Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię przez Chrystusa, z Chrystusem, w Chrystusie. Przez wiarę i chrzest do świadectwa. Program duszpasterski Kościoła w Polsce na lata 2013-2017, Poznań 2014.

Kluz M., Ocalenie w niemodnym słowie „nawrócenie”, http://www.currenda.diecezja.tarnow.pl/archi-wum/2008/01/art-43.php.

Komisja Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski, Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię. Przez Chrystusa, z Chrystusem, w Chrystusie. Przez wiarę i chrzest do świadectwa. Program dusz-pasterski Kościoła w Polsce na lata 2013-2017, Poznań 2014.

Ratzinger J., Nowa ewangelizacja, http://www.opoka.org.pl/biblioteka/W/WR/inne/ratzinger_ewangelizacja.html.12

Ratzinger J., Nowa pieśń dla Pana. Wiara w Chrystusa a liturgia dzisiaj, Kraków 2005.

Ratzinger J., W dzień Pięćdziesiątnicy, Kraków 2006.

Salij J., Szukającym drogi, http://mateusz.pl/ksiazki/js-sd/Js-sd_19.htm.

Śliwiński P. J., Sakrament pokuty w świecie postindustrialnym, w: Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię przez Chrystusa, z Chrystusem, w Chrystusie. Przez wiarę i chrzest do świadectwa. Program duszpasterski Kościoła w Polsce na lata 2013-2017, Poznań 2014.

Pobrania

Opublikowane

2015-03-10

Jak cytować

Łabendowicz, Stanisław. 2015. „Nawrócenie W Procesie Wychowania chrześcijańskiego”. Zeszyty Formacji Katechetów 57 (1):42-50. https://www.zfk.katecheza.radom.pl/index.php/zfk/article/view/314.

Numer

Dział

Formacja doktrynalno-teologiczna

Inne teksty tego samego autora

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 > >>