Sens świętowania Dnia Pańskiego

Autor

  • Kazimierz Matwiejuk

Słowa kluczowe:

celebracja, Dzień Pański, liturgia, niedziela, święto

Abstrakt

Sytuację współczesnego człowieka znamionuje radość i nadzieja ale też smutek i trwoga. Radość i nadzieja wynikają z wielu pozytywnych tendencji i działań obecnych w rodzinie ludzkiej. Są to m.in.: silne i bardzo rozpowszechnione pragnienie sprawiedliwości i pokoju, usilne dążenie do prawdy i do ochrony godności ludzkiej, także nowe możliwości ewangelizacji i rozwoju życia kościelnego. Natomiast smutek i trwoga wynikają z faktu, że kwestionuje się wartości wynikające z prawa naturalnego i Bożego. W takie realia papież Jan Paweł II wpisał problem świętowania niedzieli jako dnia Pańskiego. Przesłanie papieskie brzmiało, „aby wszyscy wierni uświadomili sobie wyraźnie, jak nieodzowną wartością jest niedziela w życiu chrześcijańskim” (DD, n. 6). Papież w liście Dies Domini ukazał różne wymiary tego dnia. Jest on bowiem Dniem Pańskim, Dniem Chrystusa, Dniem Kościoła, Dniem Człowieka, wreszcie Dniem nad Dniami. To tygodniowe święto jest darem zmartwychwstałego Chrystusa. Ukrzyżowany i zmartwychwstały Kyrios, swym aktem odkupieńczym zapoczątkował nowe stworzenie. Istotnym elementem świętowania dnia Pańskiego jest słuchanie słowa Bożego i pełne uczestnictwo w celebracji Eucharystii. Sakramentalna wspólnota z Chrystusem eucharystycznym przez przyjęcie Komunii Świętej i racjonalny niedzielny odpoczynek są warunkami wszelkiej aktywności apostolskiej.

Bibliografia

Jan Paweł II, List apostolski Dies Domini o świętowaniu niedzieli, Pallottinum 1998.

Jan Paweł II, List apostolski Tertio millennio adveniente (10.11.1994), Rzym 1994.

Jan Paweł II, Posynodalna adhortacja apostolska Pastores dabo vobis, o formacji kapłanów we współczesnym świecie (25.03.1992), Wrocław, 1992.

Cantalamessa R., Pascha naszego zbawienia, Kraków 1998.

Starowieyski M., Ze świata wczesnego chrześcijaństwa, Pelplin 1998.

Ozorowski E., Kościół, Wrocław 1984.

Nadolski B., W drodze do liturgii, Pallottinum, Poznań 1998.

Stefański J., Liturgia dla każdego, Gniezno 1995.

Sobeczko H., Msza święta w sobotni wieczór początkiem świętowania niedzielnego, WDP 9-10 (1985) s. 290-296.

Nowak Wł., Świętowanie niedzieli w świetle wymogów nowego Katechizmu Kościoła Katolickiego, Olsztyn 1995.

Pobrania

Opublikowane

2021-12-20

Jak cytować

Matwiejuk, Kazimierz. 2021. „Sens świętowania Dnia Pańskiego”. Zeszyty Formacji Katechetów, nr 3-4 (grudzień):35-44. https://www.zfk.katecheza.radom.pl/index.php/zfk/article/view/1340.