Duch Święty duszą Kościoła

Autor

Słowa kluczowe:

Duch Święty, dusza Kościoła

Abstrakt

Duch Święty jest duszą Kościoła, jego życiodajnym początkiem. Obdarza wszystkich jego członków życiem Bożym oraz jednością. To On „przez swoją łaskę pierwszy wzbudza naszą wiarę i udziela nowego życia, które polega na tym, abyśmy znali «Jedynego prawdziwego Boga oraz Tego, którego posłał, Jezusa Chrystusa»” (KKK 684). Ojciec Święty Jan Paweł II podkreśla, że „Duch Święty mieszka w Kościele, a także w sercach wiernych jak w świątyni; w nich przemawia i daje świadectwo przybrania za synów” (Dominum et vivificantem, 26). Duch Święty jest zatem tchnieniem wszelkiego życia w Kościele. „Najpierw spoczywa na każdym, a następnie wszystkich łączy. Każdemu daje dar i wszystkich gromadzi w jedności. Innymi słowy, ten sam Duch tworzy różnorodność i jedność, kształtując w ten sposób lud nowy, zróżnicowany i zjednoczony: Kościół powszechny” (Franciszek). Dzięki licznym darom, których udziela Duch Święty można kształtować postawę chrześcijańską, a więc żyć na co dzień Ewangelią i służyć innym poprzez modlitwę, słowo i czyn. Poprzez takie podejście do życia, które jest przeniknięte mocą Ducha Świętego, człowiek ma budować dobro wspólne, przyczyniać się do rozwoju kultury, umacniać gospodarkę narodową, doskonalić chrześcijański porządek i zabezpieczyć pokój między ludźmi.

Bibliografia

Alberich E., Binz A., Formy katechezy dorosłych, Torino 1995.

B. Częsz, Misja apostolska chrześcijanina w świetle nauczania Ojców Kościoła, w: Komisja Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski, Idźcie i głoście. Przez Chrystusa, z Chrystusem, w Chrystusie. Przez wiarę i chrzest do świadectwa. Program duszpasterski Kościoła w Polsce na lata 2013-2017, Poznań 2016.

Buxakowski J., „Aspekty duszpasterskie teologii bierzmowania”, w: Program duszpasterski na rok 1991/92, Katowice 1991.

Dyczewski L., Chrześcijanie – katolicy tworzą własną kulturę, „Kształtowanie duchowości nauczycieli, „Zeszyty Nauczycieli i Wychowawców”, z. 6, red. S. Łabendowicz, Radom 2006.

Franciszek, Duch Święty fundamentem jedności Kościoła, https://ekai.pl/duch-swiety-fundamen-tem-jednosci-kosciola, z dn. 13.11.2017.

Haręzga S., Uświęcająca moc Ducha Świętego wewnątrz wspólnoty kościoła, w: Duch Święty i Jego obecność w Kościele. Program Duszpasterski na rok 1997/98, red. E. Szczotok, A. Liskowacka, Katowice 1997.

Jan Paweł II, Gratissimam sane. List do rodzin z okazji Roku Rodziny, w: Wybór listów Ojca Świętego Jana Pawła II, red. P. Słabek, J. Jękot, Kraków 1997.

Jan Paweł II, Homilia w czasie Mszy świętej odprawionej na Błoniach, http://nauczaniejp2.pl/doku-menty/wyswietl/id/547, z dn.04.12.2017.

Jan Paweł II, Katechezy środowe, w: Wierzę w Ducha Świętego, Watykan 1992.

Jan Paweł II, Orędzie na Światowy Dzień Misyjny „Misyjna posługa laikatu”, w: Orędzia Ojca Świętego Jana Pawła II, t. 1, Kraków 1998.

Jan Paweł II, W dziele kultury Bóg zawarł przymierze z człowiekiem. Przemówienie do świata kultury, Rio de Janeiro 01 VII 1980, w: Wiara i kultura. Dokumenty, przemówienia, homilie, red. M. Radwan, S. Wylążek, T. Gorzkula, Rzym-Lublin 1988.

Kołek B., Spałek A., Samowychowanie w ujęciu Jana Pawła II drogą wprowadzania w świat wartości, w: Wychowanie ku wartościom w świetle nauczania Jana Pawła II. Elementy teorii i praktyki, red. K. Chałas, t. III. Solidarność, mądrość, wspólnota, wierność, młodość, Kielce 2006.

Komisja Teologiczno-Historyczna Wielkiego Jubileuszu Roku 2000, Pełna jest ziemia Twego Ducha, Panie, Katowice 1997.

Łabendowicz S., Formacja katechetów w Dokumentach Kościoła i literaturze katechetyczno-dydaktycznej po Soborze Watykańskim II, Sandomierz 1997.

Materski E., Z rozważań nad katechezą po synodzie biskupów 1977, w: W służbie Ludowi Bożemu, red. M. Lijewski, Poznań-Warszawa 1983.

Mickiewicz F., Biblijne podstawy powszechnego apostolstwa kościoła, w: Komisja Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski, Idźcie i głoście. Przez Chrystusa, z Chrystusem, w Chrystusie. Przez wiarę i chrzest do świadectwa. Program duszpasterski Kościoła w Polsce na lata 2013-2017, Poznań 2016.

Misiaszek K., Wspólnota chrześcijańska (parafia) jako podmiot katechezy, w: Katecheza w parafii poszukiwanie tożsamości, red. K. Kantowski, Warszawa 2004.

Stala J., Współpraca środowisk w posłudze katechetycznej, w: Miejsca katechezy. Rodzina, parafia, szkoła, red. S. Kulpaczyński, Lublin 2005.

Szpet J., Inicjacyjna funkcja katechezy, „Horyzonty Wiary” 7 (1996) 3.

Weron E., Budzenie olbrzyma, Poznań 1995, s. 147.19 E. Staniek, Kościół jest misyjny, http://mateusz.pl/ksiazki/es-uwk/es-uwk_i_20.htm, z dn. 12.09.2016.

Wojtyła K., Człowiek drogą Kościoła, Warszawa 1992.

Woronowski F., Przewodnik duszpastersko-apostolski. Synteza założeń uczestnictwa w posłanniczej działalności Kościoła, Lubaczów-Łomża 1985.

Pobrania

Opublikowane

2018-03-10

Jak cytować

Łabendowicz, Stanisław. 2018. „Duch Święty Duszą Kościoła”. Zeszyty Formacji Katechetów 69 (1):37-48. https://www.zfk.katecheza.radom.pl/index.php/zfk/article/view/115.

Numer

Dział

Formacja doktrynalno-teologiczna

Inne teksty tego samego autora

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 > >>